-
Klasszikus, Minőségi és ÁtfogóElméleti és gyakorlati lovasképzésA 3 éves képzést nyújtó Nemzeti Lovasakadémia Magyarország egyetlen olyan intézménye, amely magas szintű elméleti és gyakorlati tudást is biztosít tanítványainak. A képzés a klasszikus nemzeti hagyományokra épül, a magyar lovas elődök évezredes tudását továbbadva.
Klasszikus, Minőségi és Átfogó
Elméleti és gyakorlati lovasképzés
A 3 éves képzést nyújtó Nemzeti Lovasakadémia Magyarország egyetlen olyan intézménye, amely magas szintű elméleti és gyakorlati tudást is biztosít tanítványainak. A képzés a klasszikus nemzeti hagyományokra épül, a magyar lovas elődök évezredes tudását továbbadva.
A képzés minden, a lovaglást igényesen művelni kívánó lovas számára nyitott, speciális előképzettség nem szükséges. A képzés azonban nem csak igényes szabadidőlovasoknak, hanem azoknak a szakembereknek is ajánlott, akik meg akarják újítani és magas szintre akarják fejleszteni szaktudásukat.
Az akadémia elvégzésével a hallgatók klasszikus és átfogó lókiképzői ismeretekre, valamint magas szintű lovastudásra tesznek szert. Alkalmassá válnak lovak és lovasok képzésére, az önálló munkára professzionális szinten is.
A teljes lovasakadémiai képzés 3 éves, egymásra épülő tanévekkel. Minden tanév 10 hónapból áll, és tavasszal indul. Az idei tanév 2019. május 18-án szombaton indul, jelentkezni május 8-ig lehet ide kattintva...
A tanév folyamán ló- és lovasképzés egyaránt zajlik. Mivel a képzés során tényleges lókiképzés folyik, továbbá minden tanév a lovas és a kiképzett ló vizsgájával zárul, ezért a résztvevők csak saját vagy általuk lovagolt lóval jelentkezhetnek.
A tanterv három alappillére
Az akadémia minden tanév során 3 típusú képzést nyújt: elméleti órákat, az elmélet gyakorlatban történő bemutatását, valamint mindezek saját lóval történő begyakorlását választott edzővel, lovasedzések keretében. A három fajta képzés szorosan összefügg egymással, és folyamatos jelenlétet igényel a hallgatóktól.
Elméleti és gyakorlati képzés
Az elméleti és a gyakorlati képzés minden hónapban egy teljes szombati napot vesz igénybe. Mindkét típusú képzés csoportban történik, a képzés helyszíne a Dr. Gőblyös István vezette Kajászó-Szentpéterpusztai Lovarda. Az intenzív, egész napos oktatáson felváltva zajlanak az elméleti és a gyakorlati órák, az alábbi rendszerben:
8:00 – 10:30 | 3x45 perc elméleti képzés |
11:00 – 12:30 | 3x30 perc gyakorlati képzés |
12:30 – 13:30 | ebéd, pihenő |
13:30 – 16:00 | 3x45 perc elméleti képzés |
16:30 – 18:00 | 3x30 perc gyakorlati képzés |
Az elméleti képzés minden évben öt oktató részvételével zajlik. A tudásanyag kiterjed a lókiképzés átfogó elméletére, az etológiára, az anatómiára, a lovas önismeret, kommunikáció, konfliktuskezelés, az állategészségügyre, a tartástechnológiára, valamint a művészeti ábrázolásokra, mint a magyar lovaskultúra megismérésének eszközére. Az állandó fő tantárgy (lókiképzés-elmélet) mellett a többi tantárgy oktatása váltott tematika szerint történik.
A gyakorlati képzés az elméleti tananyag gyakorlatban történő alkalmazására fókuszál, kezdve a lóval való kommunikációtól a befolyás kialakításán keresztül a lóval végrehajtandó feladatok (fordulatok, hajlítások, jármódváltások, stb.) tökéletes végrehajtásáig. A gyakorlati képzés szemlélteti, hogyan érhető el az egyensúly, az elengedettség és az egyenesség, továbbá hogyan érhető el a ló és lovas közti harmónia.
Lovasedzések
Az elméleti és gyakorlati képzést havonta kettő, személyre szabott lovasedzés egészíti ki, ahol az elméletben megszerzett tudás begyakorlása történik. Az edzéseket kilenc elismert, magasan képzett lovas oktató tartja az ország különböző pontjain. Közülük a hallgatók saját maguk választhatják ki azt, akivel a tanév folyamán együtt dolgoznak majd.
A határon túli területeken történő lovasedzéseket összevont képzés keretében biztosítjuk.
Az Akadémia hallgatóinak tanévenként egyszer lehetőséget biztosítunk szakmai konzultációra az Akadémia szakmai vezetőjével, Dr. Gőblyös Istvánnal.
Az akadémia képzése hároméves. Az első tanév a kézen történő munkára, a második tanév a campagne lovaglásra, a harmadik tanév a nyeregből történő hosszhajlítások megtanítására fókuszál lépésben és ügetésben.
Első tanév
Az első tanév elméleti anyagát a lókiképzési alapfogalmak elsajátítása, az etológia I., a lovas önismeret, a tartástechnológia, valamint a lovaglás és művészet kapcsolata I. című tárgyak képzik. A gyakorlati oktatás elemei a vezetőszáron és futószáron végzett munka elsajátítása és a második tanév megalapozása.
Az első év elvárása, hogy vezetőszáron képes legyen a lovas vállat be, farat be oldaljárás és perdülés feladatokra lépésben, mindkét kézre, amely a kommunikációs képesség elsajátítását igazolja. További elvárás futószáron előrenyújtott nyakkal, mindhárom jármód munkairamú teljesítése (kezdeti, lovas nélküli lendület), valamint az összes átmenet végrehajtására (befolyás). Ezen belül:
- Egyenesség megértetése a lovassal.
- Direkt, indirekt, feligazító és felvevő szársegítség elsajátítása.
- A ló vezetése rövid száron oldalról, átmenetekkel. (lépés-állj-lépés, lépés-ügetés-lépés)
- A kezdetleges lendület kialakítása.
- Eleje körüli fordulat a hallgató felől és a hallgató irányába.
- Hátulja körüli fordulat direkt és indirekt szárral, a hallgató felől és felé.
- Csizmára való engedés hajlítás nélkül, azaz az olalirányú nyomás elfogadtatása a lóval. Először a hallgató felől, majd a hallgató irányába
- Állítás és hajlítás állóhelyben.
- Fordulatok hajlítottan egyenes lóval, mindkét kézre.
- Felvétel állóhelyben vállat be és farat be segítségével.
- Farat be gyakorlat a fal mellett a vállak kifelé vezetésével.
- Vállat be feladat körön.
- Farat be feladat a fallal párhuzamosan.
- Farat be feladat átlóvonalon.
- Nagy fordulatok farat be helyzetben (a perdülés és a farat ki előkészítése)
- A ló egyre hosszabb száron való vezetése, a vállvezetés precizitása: a kiképzői testbeszéd fejlesztése
- A száronlét megértetése a hallgatóval.
- Átmenetek gyakorlása a szárra állított lóval, eleinte lépésben és ügetésben, végül vágtában.
Második tanév
Az elméleti képzés a lendület, felvételek, az egyenesség, a hajlíthatóság ismereteinek elsajátítására koncentrál, valamint az etológia II., állategészségügy, kommunikáció, a lovaglás és művészet kapcsolata II. című tárgyakra. A gyakorlati képzés célja a ló szárhoz lovaglása, a campagne lovaglás elsajátítása, és a harmadik év megalapozása.
A második év célja a lendület kialakítása és ezzel a harmadik év, a hosszhajíltások betanításának előkészítése. A lendület előfeltétele a ló felvehetősége. A felvehetőség előfeltétele az egyenesség. Az egyenesség előfeltétele a hajlíthatóság. A hajlíthatóság előfeltétele a lendület. Ebben az önmagába visszaforduló gondolatsorban nemzeti hagyományaink szerit a lendületet kell kifejleszteni elsőként, hogy azután abból az összes többi kimunkálható legyen.
A campagne lovaglás formális célja, hogy viszonylag tág keretben a ló és lovas páros képes legyen lovardában és terepen a három alapjármódban egyenes vonalon és fordulatokban történő mozgásra, munka iramban, idomító ülésben és könnyű ülésben. Ezen belül:
- Támaszkodás kialakítása nyeregből
- Fordulatok két patanyomon lépésben és ügetésben
- Vágtabeugratás nagykörön mindkét kézre
- Terepen történő önálló lovaglás
- Minőségi balanszülés elsajátítása könnyített és iskolaülésben
Harmadik tanév
A harmadik tanév elméleti képzése a hosszhajlítások ismereteinek elsajátítására, valamint az etológia III., az anatómia, a konfliktuskezelés, a lovaglás és művészet kapcsolata III. című tárgyra fókuszál.
A harmadik év célja a campagne lovaglás lezárása, a lépésben és ügetésben történő hosszhajlítások elsajátítása. A módszer és ügymenet hasonló az első tanévben kézen lefolytatott gyakorlatsorhoz. A hosszhajlítások elsajátítása először lépésben, majd ügetésben történik, a lendület folyamatos fenntartásával. A harmadik tanév végére válnak teljessé a lókiképzési ismeretek.
- Mozgás egyenes vonalon hajlításban
- Eleje körüli fordulat
- Hátulja körüli fordulat
- Csizmára való engedés
- Vállat be íven, majd egyenes vonalon
- Farat be
- Vállat be és farat be ülés gyakorlása
- Oldaljárás
- Vágtában kígyóvonal a hosszú fal mentén
- Ellenvágta
Vizsgarendszer
Minden tanév végén elméleti és gyakorlati vizsgát kell tenni. A vizsga helyszíne a Kajászó-Szentpéterpusztai Lovarda.

A megszerezhető képesítések
A Nemzeti Lovasakadémia végzett hallgatói klasszikus és átfogó lókiképzői ismeretekre, valamint magas szintű lovastudásra tesznek szert. Alkalmassá válnak lovak és lovasok képzésére, az önálló munkára professzionális szinten is.
A hallgatók az elméleti és gyakorlati vizsgák sikeres teljesítése után oklevelet és kiválósági tanúsítványt kapnak, amely a 3 éves képzés elvégzését igazolja.
Emellett a kiváló minősítéssel végzett hallgatóit a Nemzeti Lovasakadémia ajánlólevéllel is jutalmazza.

Képzési díj a 2019/2020 tanévre
Külön vizsgadíj nincs! Az éves tandíj a 27% ÁFA-val együtt: 698.500 Ft.
Az intenzív, összesen 140 tanórát (elméleti és képzéseket, illetve lovasedzéseket is) magába foglaló képzés egy tanórára lebontva mindössze bruttó 4.990 forint.
Részletfizetés és egyéb kedvezmények
H allgatói számára a Nemzeti Lovasakadémia részletfizetési lehetőségét biztosít. A képzés megkezdéséhez mindössze az éves tandíj egyharmadának a befizetése szükséges. A fennmaradó rész ezt követően két részletben fizethető.
Az akadémia hallgatói különféle kedvezményekben részesülnek. Ilyen többek között a Nemzeti Lovasakadémia és partnerei szervezésében megvalósuló lovasrendezvényeken való kedvezményes belépődíj és garantált helybíztosítás.